Kik vagyunk?
2016-ban néhányan, céltudatos magyar szakemberek, összefogtunk és megalakítottuk a BLNCE (kiejtve: belensz) kutatás-fejlesztési programot. Funkcionális élelmiszerek hazai fejlesztésében gondolkodunk, felhasználva az elérhető legmagasabb szintű egyetemi és doktori tudásbázist és a fejlett, korszerű gépparkot a hazai lakosság testi, szellemi és lelki életminőségének jobbá tétele érdekében.
A csapat tudományos munkáját Tóth Gábor (rádiós nevén: Bio Gabi) vezeti, és más kutatói körökkel együtt magyar, hiánypótló élelmiszertudományos innovációkat hívunk életre, amelyek komoly élettani előnyökkel bírnak. Eddig sok ezer magyar családban láthatóan, érezhetően javítottuk a tápláltsági állapotot, az immunrendszeri státuszt, az optimális testtömeg beállását, a vércukor-beállítást, a szív- és érvédelemet, a bélvédelemet, valamint a sportteljesítményt. Az innovációk eddig két nyári olimpián (Rio, Tokio) és több világ- és Európa-bajnokságon bizonyítottak.
Miben hiszünk?
Korszerű módszereinkkel a kiindulási tápanyagok nemcsak megőrződnek, hanem sokszorosára is nőnek a készítményekben. Értékmegőrző és értéksokszorozó gyártási modellekről van tehát szó. Korunkban az alkalmazott élelmiszer-technológiák jelentős része csökkenti az élelmiszerek kiindulási értékét (szeparálás, rostálás, szűrés, hőkezelés, stb.) és a hasznos nyersanyagok a forgalomba kerülő élelmiszerben már csak töredék-tápanyagokkal jelennek meg; vitamin- és nyomelemtartalmuk csekély, de bővülnek csökkent értékű finomított alapanyagokkal, zsírral, adalékanyagokkal. A Blnce gyártási modellekben ennek ellenkezője zajlik: tápanyag-feldúsulás.
Nincs kompromisszum, termékeink teljes értékű, természetes, növényi alapú, koncentrált, vegán élelmiszerek, fenntartható gazdálkodás mellett, E-mentesen. Hiszünk a csíráztatásban és fermentálásban, a rostban gazdag étkezésben.
Nem használunk szóját, pálmazsírt, búzafehérjét, káros E-számokat, hozzáadott cukrot, fruktózt.
leggyakrabban használt kifejezések
Blnce szótár
Csíráztatás (aktiválás, feltárás)
A növényi magvak, nedvesség hatására végbemenő biológiai folyamata, melynek eredményeképpen a nyugvó magban „elindul az élet”, az összetett anyagok (szénhidrátok, fehérjék, zsírok) hasadni kezdenek, emellett számos enzim, vitamin, fitokemikália képződik (a mag aktiválódik és feltáródik). A csíráztatott magvak könnyebben és hatékonyabban emészthetők és felszívhatók, tápértékük jóval meghaladja a kiindulási magét, emellett az emésztést zavaró (ún. antinutritív) anyagok lebomlanak (fitinsav, lektinek, tripszin-gátlók). A csíráztatáskor előálló ún. biomassza funkcionális élelmiszerek alapjául szolgálhat.
Fermentálás (laktofermentálás)
Az élelmiszerek tudatos, tervezett, hasznos tejsavbaktériumokkal történő erjesztése, amelynek során a baktériumok a hozzáférhető anyagokból (főleg szénhidrátokból) számos értékes új vegyületet, vitamint, fitonutrienst és szerves savakat képeznek. A fermentált élelmiszerben az emésztést zavaró anyagok (ún. antinutritívok) lebomlanak, az előállt mátrix könnyebben, hatékonyabban emészthető és felszívható, biológiai értéke jóval meghaladja a kiindulási alapanyagét. Ma már tej és tejszármazékok nélkül is gyakran végzik, így igen értékes vegán fermentált élelmiszerek készíthetők.