Tóth Gábor élelmiszeripari fejlesztőmérnök és Tóthné Varga Melitta, okl. élelmiszeripari mérnök, környezetvédelmi szakmérnök írása
A hosszú és egészséges élet egyik legfontosabb pillére, hogy a megfelelően tudjunk regenerálódni, zavartalanul aludni és kezelni a mindennapi stresszt.
A legtökéletesebb diéta, a legkitartóbb edzéssel kombinálva sem tud hosszútávon eredményesen működni, ha közben a lelkünk háborog.
Ma már erre is létezik természetes megoldás, ami segíthet az egészséges egyensúly megteremtésében.
G.A.B.A. - azaz Gamma aminovajsav, korunk szupermolekulája megérkezett és nem eresztjük!
Tóth Gábor élelmiszeripari fejlesztőmérnök legújabb írásában elárulja, hogy miért olyan különleges és egyben fontos ez a felfedezés a mai, nyugati életmódot követő emberek számára.
MICSODA FELFEDEZÉS! EGY FANTASZTIKUS ÚJ, MEGEHETŐ SZUPERMOLEKULA!
Hallottál már az úgynevezett GABA-ról? Ez a nemrégiben felfedezett különleges hatású molekula segíthet a függőségek legyőzésében, a cukorbetegségben, valamint az idegrendszer és immunrendszer javításában. Ráadásul nem orvosi injekcióval, hanem csíráztatott magvak fogyasztásával vihetjük a szervezetünkbe!
Az „akaraterő” vegyülete az agyban
Hazánkban is mélyreható kutatások folynak a GABA-ról, vagy valódi nevén (ne ijedj meg!), a gamma-amino-vajsavról. Ennek a vegyületnek az érdekessége, hogy főként csírázáskor képződik. Valamint, hogy nem csak a természetben, hanem az agyban is termelődik!
Mi a feladata?
Cselekedetre ösztönöz, gyakorlatilag „agykémiai gázpedálként” működik. Ennél fogva a függőségeink legyőzésének egyik kulcsfigurája az agyunkban - támogatja az erős érzelmi vagy függőségi befolyásoló hatással szembeni ellenállást.
Megdöbbentő újabb eredmények
Hallottál már a Langerhans-szigetekről? Itt is termelődik a GABA. Ha nem tanultál anatómiát, akkor lehet, hogy most valamilyen egzotikus hely jutott eszedbe pálmafákkal és fehér homokkal. Másról van szó azonban: a Langerhans-szigetek a hasnyálmirigy fontos sejtcsoportjai. A legújabb kutatások szerint a GABA nemcsak a központi idegrendszerben termelődik, hanem a hasnyálmirigy ezen részében is, ráadásul igen nagy mennyiségben.
Miért fontos ez?
Mert kiderült, hogy a GABA feladata a hasnyálmirigyben, hogy csökkenti a sejtelhalás mértékét. Mindez reménysugár lehet a cukorbetegek számára is: számos klinikai vizsgálat már igazolja az inzulinrezisztencia (IR) elleni hatást, továbbá jelentős mértékben segíti az ideg- és immunrendszeri kommunikációt is.
Milyen hatása lehet még a GABA élelmiszerek révén történő fogyasztásának?
1. A GABA segíti a vércukor-egyensúly fenntartását!
2. Jelentősen hozzájárul, hogy a szervezet automatikusan erős immunrendszerrel bírjon
3. A táplálékon keresztül (tehát „szájon át”) történő alkalmazása biztonságos az emberre. Nem befolyásolja a központi idegrendszer funkcióit, mivel a vér-agy gátat - jelenlegi tudásunk alapján - nem tudja átlépni.
4. Segítheti a nyugodtságot és a jó alvást a megfigyelések szerint, mivel a szervezetet kiegyensúlyozó hatása van.
Szupermolekula, de természetesen nem varázspálca
A rendelkezésünkre álló hazai tapasztalatok alátámasztják a GABA tartalmú élelmiszerek egyensúlyt létrehozó hatását. Természetesen még további megfigyelések és kutatási eredmények szükségesek a pontos összefüggések feltárásához, de a jelenlegi eredmények a GABA különleges tulajdonságaira, egyedi hatásmechanizmusaira hívják fel a figyelmet.
Ma már tudható, hogy támogatja a kiegyensúlyozott működést, valamint pozitív hatással van a vércukorszint- és inzulin-szabályozásra. Külföldön hasznosítják a súlycsökkentő diétákban is, illetve hazánkban is elindult a forgalomba hozatala természetes csírák révén.
A GABA nyilván nem csodaszer, de talán az egyik olyan „szupermolekula” lehet a jövőben, amely révén sikeresen küzdhetünk a civilizációs ártalmakkal (elhízás, cukorbetegség, stresszel összefüggő kórképek) szemben.
A legfontosabb kérdés: Mik a GABA-források?
A GABA többféle csírában is képződik, például a barnarizs-, szója-, búza- és babcsírákban. A legalkalmasabb forrás e célra a barnarizs-csíra, mivel ebben a legaktívabb az enzim, illetve a tanulmányokban is a barnarizs-csírával kapcsolatos kutatások dominálnak, a vérnyomás-, és vércukorszint-szabályozó folyamatok kapcsán.
A leghatékonyabb GABA-forrás tehát a csíráztatott barna rizs, amelynek a kutatások szerint a vérnyomás és a vércukorszint szabályozásában van szerepe.
Érdekes kutatások a jövő reménységeiről
Magyarországon évek óta folyik GABA-kutatás és fejlesztés. Az egyik ilyen kutatási programban az ökológiai gazdálkodásból származó csíráztatott magvakat tejsavas fermentálásnak vetik alá, így a képződő bio csíramassza mellett értékes egyéb aktív termékek, pl. vitaminok képződnek. A gyártás során nyers, aktív bifidobaktériumokkal (ugye, ismerős ez a szó a joghurtok világából?) dúsított csíraőrlemények állíthatók elő. Élelmiszerként pedig müzli, shake vagy zöldturmix is lehet belőlük. Az őrleményeket szerves nyomelemekkel, vitaminokkal dúsítják, így étkezést helyettesítő turmix-alapanyagok állnak elő.
A kutatók szerint ezek a készítmények helyet foglalnak a jövő nagy reménységei között, a megelőző élelmiszerek területén.
A tejsavbaktériumokkal fermentált, szárított csírák és a fermentált korpa hasznos kiegészítői lehetnek a táplálkozásunknak, reggel, délben vagy este is.
A hazai fejlesztő csapat tudósai a rostokat is tejsavasan fermentálják, így – szakmai értelemben döbbenetes módon – a rostokból is számos vegyületet fel tud szívni a szervezetünk, mivel a gátló, zavaró anyagok elbomlanak, tehát a fermentált korpafélék az „új generációs” rostforrások. E szakmai fejlesztések iránt külföldön, különösen Nyugat-Európában növekvő a kereslet a tudatos vásárlók, vegetáriánusok, vegánok, bio- és reformtáplálkozás iránt érdeklődők körében.
Tudományosan finom
Mától építsd be te is az étrendedbe! A Blnce kutatás fejlesztés program Slim Flash étkezést helyettesítő súlykontrollt elősegítő teljes értékű shake-ek kitűnő GABA források.