Menopauza, Perimenopauza-Mit (t) egyek?
Néhány éve még ösztrogéndominanciát mutatott nálam a hormonvizsgálat, 43 évesen pedig közölte az orvosom, hogy az alacsony ösztrogénszintem és egyéb paraméterek miatt perimenopauzában vagyok. Készülhetek a változókorra. Teljesen összezavarodtam.
Szökrönyös Katalin cikke
Nem vagyok ura a testemnek?
Az utóbbi éveimet át és átszőtte a több , korábban nem tapasztalt szokatlan tünet és sokszor azt éreztem, nem vagyok ura a testemnek. Nőgyógyászról nőgyógyászra jártam, akik rögtön vagy kaparni vagy hormonkezelni akartak. Hormonvizsgálatot csak magánúton tudtam intézni, ha kíváncsi voltam rá. Alacsony a progeszteronszint? Legyintett az egyik, hiszen úgysem akar már több gyereket, azzal nem foglalkozunk. Pff…Akkorra már utánajártam a két fő női hormon szerepének és tudtam, na most rossz helyen vagyok. Akkor sikerült alternatív és természetes módon rendeznem az éppen aktuális problémámat.
Nem vagyok sem orvos sem gyógyszerellenes, de nem igaz, hogy nem létezik egy tisztességes, átfogó tájékoztatás, hogy mi történik ilyenkor a női testben és nem létezik, hogy nincs köztes, szelídebb megoldás, mielőtt átadom magam a hormonkezelésnek - gondoltam, ezért elkezdtem még jobban utána olvasni és kutatni, mi történik a női szervezetben a 30-as éveink vége felé, amikor is először kezdtem érezni korábban nem tapasztalt tüneteket. És természetesen egy megfelelő orvost is felkutattam, akivel mindezeket átbeszélhetem.
Idejében cselekedni
Kutatómunkám során megdöbbentett az alábbi mondat: a perimenopauza akár 10 évig is tarthat, első tünetei már 35 éves kor körül jelentkezhetnek. Szuper. És erről én miért nem tudtam?
Kedves Nőtársaim! Ha időben tájékoztatást kapnánk ezekről, akkor lenne lehetőségünk tudatosan készülni erre az időszakra és sok kellemetlenségtől megóvhatnánk magunkat (és a környezetünket). Most ezzel a cikkemmel szeretnénk segítséget nyújtani számotokra a változókornak, ennek a különleges időszaknak minél könnyebb átvészeléséhez, hiszen, ha jól csináljuk, ez nem az öregség kezdete, az elmúlás szele, hanem ez lehet női létünk második tavasza!
Kezdjük a fogalmak tisztázásával, hiszen a menopauza szó nem mindenkinek ugyanazt jelenti, a perimenopauzáról pedig még csak most kezdünk hallani.
Fogalmak
Menopauza. A hétköznapi életben a beszélgetéseink során jellemzően a hormonális káoszt negyven éves kor után jelentkező időszak leírására használjuk. A nőgyógyászok az utolsó menstruációt értik alatta, míg a WHO és az epidemiológusok azt az életszakaszt, amely a nők utolsó menstruációja után köszönt be.
Hivatalos definíciója pedig az, hogy menopauzáról akkor beszélünk, amikor egy nőnek 12 hónapon át nem volt menstruációja.
A menopauza tulajdonképpen a menstruációs ciklus végleges megszűnését jelenti, amely általában a nőkben a 45-55 éves kor között következik be, átlagosan 51 évesen. Az ezt követő időszakot posztmenopauzának nevezzük, amikor a petefészkek már nem termelnek jelentős mennyiségű ösztrogént és progeszteront.
A posztmenopauza hosszú távú állapot, amely életünk végéig tart - 30-40 év is lehet- és a hormonális változásokhoz kapcsolódó tünetek csökkenhetnek vagy elmúlhatnak. A női hormonok hiánya miatt viszont ebben az időszakban jelentősen megnő egyes betegségek kockázata: csontritkulás, szív-és érrendszeri betegségek, egyes daganatok. A csontritkulás folyamata a nőknél a menopauza utáni első öt évben nagymértékben felgyorsul, mivel ösztrogén is szükséges a kalcium csontokba való beépüléséhez. A menopauzától kezdve a lebontó folyamatok túlsúlyba kerülnek (a csont- és izomvesztés a legjelentősebb), ám helyes életvitel gyakorlásával az egészségi állapot fenntartható és jól felkészíthető a szervezet a későbbi évtizedekre.
Perimenopauza: egy természetes folyamat, az az időszak, ami a menopauzát megelőzi. Ez az átmeneti időszak jelzi a petefészkek működésének fokozatos leállását és a termékenység csökkenését. A perimenopauza ideje alatt a petefészkekben fokozatosan csökken az ösztrogén és a progeszteron hormonok termelése. Kezdeti szakaszában az első és legfontosabb hormonális változás a progeszteron szint drasztikus csökkenése. Egyre több ovuláció nélküli ciklussal. A progeszteron hiánya vezet az olyan tünetekhez, mint a szorongás, a mellfájdalom, az erős szívdobogás érzés, az éjszakai izzadás, a migrének vagy az erős menstruációs vérzés.
A hormonális arányeltolódás - ösztrogéntúlsúly
Ahogy a progeszteron szintje elkezd csökkenni, az ösztrogén a normális érték háromszorosára emelkedik, azaz ilyenkor megjelenhet az ösztrogéntúlsúly, ami egyes problémák kiváltója lehet. Maga az ösztrogén jó, de az ösztrogén-progeszteron arányeltolódás már nem előnyös. Ez hozzájárulhat az ingerlékenység, a mellfájádalom és a fájdalmas menstruáció kialakulásához. Majd ezt az időszakot követi az ösztrogén fokozatos csökkenése.
Perimenopauzában a menstruációs ciklusok továbbra is előfordulnak, de rendszertelenebbé válnak: lehetnek hosszabb vagy rövidebb ciklusok, hosszabb vagy rövidebb vérzési időszakok, vagy akár kimaradhat egy-egy menstruáció.
Perimenopauza tünetei
Jellemzőek lehetnek a perimenopauza tünetei, mint például hőhullámok, alvászavarok, hangulatváltozások, szexuális problémák, alacsony libidó, hüvelyszárazság. Előfordulhatnak olyan testi változások is, mint például súlygyarapodás, főként a derék és a has környékén, valamint ízületi fájdalmak és ízületi merevség. A haj és a bőr állapota is változhat. Az ösztrogén szintjének perimenopauza alatti ingadozása jelentősen növeli a migrén, különösen a menstruáció alatt jelentkező migrén valószínűségét. A menstruációs ciklushoz kapcsolódó migrén azonban a menopauza beálltát követően jellemzően spontán javulni szokott.
Érdemes lehet odafigyelni ilyenkor a pajzsmirigyre is, hiszen az egyre inkább kialakuló progeszteronhiány miatt az ellensúlyozatlan ösztrogén csökkenti a pajzsmirigy hormonok mennyiségét, így a szerv alulműködése miatt olyan tüneteket is okozhat, mint a normál étkezés melletti hízás, alacsony pulzus és a csökkent anyagcsere.
Fontos megjegyezni, hogy minden nőnél egyedi lehet a tünetek jellege, intenzitása és időtartama. Ahogy közeledünk a menopauza időpontjához, a tünetek egyre erősödhetnek.
A perimenopauza késői időszakában rengeteg nő tapasztal vérnyomás-problémákat, amelyek olyan súlyosak is lehetnek, hogy akár befolyásolhatják a szokásos napi tevékenységek elvégzését is. Az ösztrogénszint csökkenésével a szívkoszorúér-betegség kockázata is növekszik. A magas vérnyomás kialakulása gyakran szerteágazó panaszokat okoz (fejfájást például), amelyeket gyakran a menopauza “mellékhatásaként” kezelnek.
A rettegett hízás
A másik legbosszantóbb jelenség ebben az időszakban a hízás. Ilyenkor a petefészkek már alig vagy már nem termelnek ösztrogént, a zsírszövet válik a fő ösztrogénforrássá. Ugyanis a szervezet zsírból is tud ösztrogént előállítani. Emellett a már említett pajzsmirigy-alulműködés és az éhség-jóllakottság egyensúly zavara (agyi folyamatok változása, étkezési „fékek” csökkenése) is jelen lehet.
Jórészt ez okozza a peri-és menopauza időszakában a megmagyarázhatatlannak tűnő súlygyarapodást annak ellenére, hogy nem változtattunk az étkezési és aktivitási szokásainkon. A jelentős súlyfelesleg ebben az időszakban azonban egészségügyi kockázatokkal jár.
Tanulmányok szerint azok a nők, akik nyugati étrendet követnek (hús-és tejtermékek, finomított szénhidrátok, cukrok, ultrafeldolgozott élelmiszerek, alacsony rostbevitel és alacsony omega-3 zsírsav fogyasztás), és megnövekedett testzsírszázalékkal rendelkeznek, jobban ki vannak téve a mellrák kockázatának és nagy valószínűséggel a cukoranyagcsere zavarok is jellemzőek.
Mit (t)ehetsz a perimenopauza/ menopauza tüneteinek enyhítésére?
A tüneteinek enyhítésére és a kellemetlenségek csökkentésére többféle kezelési lehetőség áll rendelkezésre.
Életmódbeli változtatások: ha eddig nem tetted, most igazán eljött az életmód váltás ideje: az egészséges életmód, beleértve a kiegyensúlyozott étrendet, rendszeres testmozgást és stresszkezelést, segíthet enyhíteni a perimenopauza/menopauza tüneteit.
Fontos kerülni a dohányzást és a túlzott alkoholfogyasztást, valamint törekedni az egészséges testsúly megőrzésére/elérésére.
Következő cikkünkben részletesen foglalkozunk az ajánlott élelmiszerek és tápanyagok hatásaival a változókorban.
Cikkünkhöz kapcsolódóan szeretnénk bemutatni a blnce fejlesztésekből összeállított Menopauza csomagot, amik speciális hatóanyagaival segítik a változókor zavartalanabb megélését.
A csomag elemei: Seniorshake 5in1, Immugenin Max, Shield, funkcionális Lenmag crunchy
A csíráztatott és fermentált magvakat, feltárt magkorpákat és élő probiotikus sejteket hatékonyan kiegészíti az apigenin, a béta-glükán, valamint a C-, B- és D-vitaminok. Jelentős napi B12-vitamin bevitelt tesz lehetővé, ami a normál idegrendszernek különösen fontos. A Shield pedig mindezekhez további bioflavonoidokat, polifenolokat tesz hozzá nagy mennyiségben. A csomag aktív, értékes anyagok gazdag tárházát nyújtja, érdemes megtapasztalni e fejlesztések testi-szellemi támogatását a mindennapokban!
Konkrét értékesanyag-paletta a csomagban: tejsavasan fermentált kendermag-, barnarizs-, köles-, barnalenmag-korpa, napraforgóliszt, cukorréparost, fermentált lenmagcsíra-, útifűmaghéj- és almamagház-őrlemény, csicsókapor, csíráztatott barna köles (vadköles) lisztje, banánpor, fermentált quinoa- és földimandulaliszt, hozzáadott szelén, cink, réz, gyömbérpor, kurkumapor, hozzáadott C-, D3-vitamin, valamint B1, B6- és B12-vitamin, probiotikus kultúrák 1 milliárd élő sejt/nap (Lactobacillus bulgaricus, Lb. acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bf. infantis, Bf. longum, Bf. breve, Bf. adolescentis, Streptococcus thermophilus), csíráztatott, fermentált, probiotikus, ropogós lenmag-crunchy nyomelemekkel, koffeinmentes zöldtea-flavonoidok, gránátalma-kivonat, lucernafű, citrusflavonoidok, kurkumakivonat, rezveratrol, koenzim Q10, hozzáadott béta-glükán (zabból és pecsétviaszgombából), apigenin.