Szerző: V.A.
Még mindig nem mozdul a mérleg nyelve? Vagy csak nagyon lassan? Holott már kiiktattad a junk foodokat, áttértél a teljes kiőrlésű gabonafélékre, esetleg már a növényi étrenddel is próbálkozol, de mégsem hozta meg a várva várt sikert?
Tudtad, hogy az egészséges ételek fogyasztása is vezethet súlygyarapodáshoz, ha nem megfelelő a kalóriabevitel, és nem ismered az egyes ételek, étkezések kalória értékét és makróit, illetve a saját kalória szükségletedet?
Cikkünk elolvasása után már te is tudni fogod, hogy pontosan mennyi kalóriára van szükséged, ezáltal kezedbe veheted az irányítást saját testsúlyodat illetően.
Kezdjük az alapoknál: Mi is az a kalória (kcal)?
Valójában helyesen kilokalória, csak a köznyelvben - helytelenül - lerövidítjük.
Egy kilokalória (kcal) az az energiamennyiség, amit egy átlagos testsúlyú, felnőtt ember szervezete, nyugodt állapotban (Pl.: fekvés) körülbelül egy perc alatt felhasznál.
Biztos észrevetted már, hogy a készételek csomagolásán minden esetben feltüntetésre kerül az adott étel energiaértéke kilojule-ban, kcal-al, továbbá a makrotápanyagok - fehérje, szénhidrát és zsír - 100 grammra lebontva.
Az ideális testsúly és a fogyás alfája és omegája a kalóriadeficit, majd az ehhez illeszkedő ideális makrók aránya. Kalóriadeficit alatt azt értjük, hogy több energiát használunk fel, mint amit beviszünk egy adott napon, és ezt a szokást hosszú távon, életmódszerűen követjük és fenntartjuk. Tehát eszünk és iszunk többet, mint amire szó szerint szükségünk van, ha pedig fogyni szeretnénk kevesebbet viszünk be, annál, mint amit el tudnánk égetni, így a saját tartalékainkból használjuk a létezéshez szükséges energiát.
Ha viszont ezt csak néhány napig vagy hétig, kúraszerűen alkalmazzuk, akkor bár az elején szépen megindul a súlyvesztés, de visszatérve a korábbi, helyzetelen, kalóriadús táplálkozásra, könnyen jojo effektusban találhatjuk magunkat, azaz föl-le szaladnak majd a kilók, ami az egészségünkre és a bőrünkre sem lesz jó hatással.
De honnan tudhatod meg, hogy neked, személy szerint mennyi a kalóriaszükségleted, amivel elérhető vagy akár megtartható az ideális testsúly?
Így határozd meg a saját napi kalóriaszükségletedet!
Tudtad?
A kilokalória fogalma élelmiszer világába 1860 körül szivárgott be. A tudósok ekkoriban – ahhoz, hogy megállapítsák, mennyi kalóriát tartalmaz egy élelmiszer – szó szerint meggyújtották az ételeket, és lemérték, hogy a lángok mennyire melegítik fel a vizet.
Ma már az étel protein-, szénhidrát- és zsírtartalmából állapítjuk meg a kalória-tartalmat.
Tehát szervezetünk az energiát protein-, szénhidrát- és zsír elégetéséből nyeri és ezek arányának figyelembe vétele is fontos.
A kalória energia, létfontosságú az életben maradásunkhoz, viszont a fel nem használt energiát bizony tárolja szervezetünk az ínséges időkre. Így vagyunk összerakva - nagyon helyesen. Őseinknek nem volt lehetőségük napi 3-5x ételhez jutni, így igen hasznos volt számukra, hogy szükség esetén tartalékaikhoz tudtak nyúlni. Ma már sajnos, a túlfogyasztás világában egyre többen küzdenek felesleges tartalékokkal, egyrészt, mert sokkal több kalóriát fogyasztanak rendszeresen, mint amit el tudnának égetni, másrészt az elfogyasztott táplálék élettani értéke sem megfelelő. “Üres kalóriákat “ fogyasztunk, tehát viszünk be energiát bőven, de nem értékeset, nem tápanyagokban gazdag forrásból, sok esetben erősen feldolgozott formában olajokat, cukrokat, fehér lisztes ételeket.
Nézzük meg, hogy az ami befolyásolja egyéni napi kalória igényünket?
1. Nemünk
Rossz hír nekünk, nőknek, főleg a feministáknak, mert e téren nem lesz teljes az egyenlőség sosem, mivel a mi testünk - feltehetően - a gyermekvállalás miatt úgy van összerakva, hogy több kapacitásuk legyen a zsír elraktározására. Magasabb is az optimális testzsír-százalékunk, mint a férfiaké. Az ösztrogén, vagyis a női nemi hormon utasítja a szervezetet arra, hogy a zsírt csípőtájékon és a combokon raktározza el, illetve az egyébként is nagyrészt zsírszövetből álló mellekben. Igaz, a férfiaknál ez a tényező hiányzik, de ők sem maradnak büntetlenül ha hízásról van szó: így náluk a kényes pont a hastájék.
2. Életkorunk
Nem árulok el nagy titkot gondolom senkinek. Ahogy a kollagén és a hialuronsav termelése is lassul a húszas éveink derekán, ugyanígy az anyagcsere is, így minél idősebbek vagyunk, annál jellemzőbb a hízékonyság. Sajnos itt is a nők járnak rosszabbul, mivel 50 éves kor körül, a menupauza még inkább rásegít erre a folyamatra.
3. Magasságunk és testsúlyunk
Ezek aránya határozza meg, hogy mennyi a saját energia felhasználásunk
4. Fizikai aktivitásunk, aszerint, hogy ülőmunkát vagy állómunkát vagy fizikai munkát végzünk, illetve, hogy mennyit mozgunk sportolunk.
Ide beleszámít az is természetesen, ha gyalogolunk vagy biciklivel járunk dolgozni.
Érdekesség, hogy az állómunkát végzők több kalóriát égetnek el egy nap, mint aki egész nap ülve dolgozik, és utána lenyom egy kemény edzést a nap végén.
Épp ezért is hangsúlyozzuk, hogy ülőmunka mellett szinte kötelező edzeni, de már az is sokat segít, ha óránként felállunk és elvégzünk néhány guggolást és jól kinyujtózunk. Az ébredés utáni légzőgyakorlatokkal összekötött 15 perces jóga, illetve az ütemes séta is nagyban hozzájárul anyagcserénk felpörgetéséhez.
Az alábbi kalóriaszükséglet-kalkulátor segít kiszámolni, hogy ezen ismérvek alapján pontosan mennyi kalóriával tudjuk súlyunkat megtartani, csökkenteni, vagy gyarapítani, ha szükségét érezzük.
Napi kalóriaszükséglet kalkulátor
Példának okáért a cikk írója 42 éves nő, 152 cm "magas", 43-45 kiló, akinek ülőmunka mellett napi szinten mozogva közepesnek mondható az aktivitása, így 1200 kalória az ajánlott napi javasolt bevitel, ha szeretném a súlyomat megtartani. Azért ilyen alacsony, mert magam is alacsony vagyok, kis testsúllyal, 40 év feletti életkorral, ami ugye már egy lassabb anyagcserével jár együtt sajnos. Néhány éve még 50 kiló körül mozogtam, így a bűvös szám nálam fogyás kérdésben az 1000 kalória volt, amit igyekeztem is szem előtt tartani minden nap.
A testünk nagyon intelligensen képes reagálni a kalóriadeficitre, ha azt tudatos táplálkozással támogatjuk meg. Átlagosan heti fél kiló fogyás az egészséges, ne siettessük! Amikor pedig elérjük a megfelelő testsúlyt, álljunk át az annak megfelelő kalóriabevitelre. Ha marad a megvonás ideális testsúly esetén, akkor egyrészt elkezd a szervezet már az izomból is bontani és kialakul a soványság állapota, vagy ami még rosszabb, az úgynevezett “skinny-fat” testalkat, mert képes idővel kétségbeesett raktározásba kezdeni a szervezetünk még akkor is, ha mindössze 800 kalóriát viszünk be és éhezünk, így ezt ne tegyük semmiképpen sem magunkkal!
A fogyás titka: A helyes étkezés
Így, hogy már tudjuk, hogy összesen mennyi kalóriára van szükségünk; félsiker.
A másik fontos szempont, hogy ezt a kalóriamennyiséget hogyan osszuk el egy nap, és, hogy milyen ételekből visszük be azt.
Reggelizz, mint a király!
Ebédelj, mint a polgár!
Vacsorázz, mint a koldus!
Ezt a régi bölcsességet tartsuk szem előtt, mert hiába a jól kiszámolt kalóriabevitel, ha egész nap nem eszünk semmit, és vacsorára bedobunk laza 1000-1500 kalóriát. Logikus, mert reggel van szükségünk az éltető energiára, míg este, eleve alvás előtt 3 órával már nem javasolt étkezni vagy csak eg nagyon könnyű salátát öntet nélkül vagy levest, hogy emésztőrenszerünket is hagyjuk pihenni. Beiktatható köztes étkezésként gyümölcs snack tízóraira vagy extra energia löketként uzsonnára is.
A másik fontos szempont, hogy az optimális zsír-szénhidrát-fehérje egyensúly alapján állítsuk össze az étrendünket, ami a következő.
AJÁNLOTT NAPI TÁPANYAGBEVITELI ARÁNY
55% szénhidrát: rostban gazdag élelmiszerek, például zabpehely és gyümölcsök
30% zsír: magvak
15% fehérje: növényi és állati eredetű egyaránt
“Kalória barát” ételek
Először is igyekezz mindjárt ébredés után enni! Ez azonnal beindítja az anyagcserédet. A legjobb, ha egy tál zabkásával indítasz. Egy csésze zabpelyhet főzz meg kétszeres mennyiségű vízben. Így a reggelid mindössze 160 „kalóriába kerül". Amennyiben jobban szereted növényi tejjel, használj cukormenteset és alacsony zsírtartalmút, például szójából készültet! Így egy adag 205 kalóriát tartalmaz. Édesítheted friss gyümölcsökkel - piros bogyós gyümölcsök remek választás és fahéjjal.Extraként mehet bele egy kanál növényi fehérje is!
Az olaj bevitelt igyekezzünk természetes formában biztosítani olajos magvak segytségéval.
Az olajos magvak valójában igazi kalóriabombának számítanak, viszont egészségesek, így délelőtti órákban kis mennyiséget javasolt belőlük fogyasztani. Tökéletesek kásába keverve vagy tízóraihoz/uzsonnához fogyasztani őket. A lenmagot, diót, tökmagot javasolt napi szinten beiktatni az étrendünkbe.
Diófélék és olajos magvak kalóriaértéke
Gondolom senkinek nem újdonság, hogy kalória és fogyás szempontjából is legjobb barátaink a zöldségek lesznek. Ebédre még érdemes hozzá értékes gabonákat fogyasztanunk köretként, mint például a barna rizs, hajdina vagy a köles, illetve fehérjében is gazdag hüvelyeseket, mint bab, borsó vagy lencse. Az ebédhez igyekezzünk minden esetben friss zöldségeket, salátákat fogyasztani.
Vacsorára viszont már tényleg csak egy könnyű saláta kerüljön az asztalra öntet nélkül, esetleg teljes kiőrlésű rozskenyér pirítóssal, vagy egy rántás nélküli gazdag zöldségleves. Remek esti étkezés a hasábokra vágott friss répa, uborka, szárzeller humusszal, babkrémmel, avokádókrémmel.
Használjuk az alábbi táblázatot étkezéseink összeállításához.
Zöldségek és hüvelyesek kalóriaértéke
+1 BLNCE TIPP!
Nincs kedved vagy időd a kalória számoláshoz?
Válaszd a Slim Flash fogyókúrás shake-et magas fehérje és rosttartalommal, aminek kalóriaértékét (beleértve az optimális makrókat is) Bio Gabi és a doktori team már kiszámolta és összeállította kifejezetten diétás étkezésként alapul véve.
Egy adag csokis shake vízzel összekeverve 202 kcal
zsírtartalma mindössze 1,2 g
cukortartalma 0,3 g
fehérjetartalma 22,9 g