Kosár

A kosár üres

Vásárlás folytatása

Gyógynövények a zsírégetésért- A csodálatos rezveratrol és a "fat-browning" jelenség

Gyógynövények a zsírégetésért – koffein nélkül. A csodálatos feketeáfonya-levél (rezveratrol) és a „fat-browning” jelenség.

Tóth Gábor élelmiszeripari mérnök írása

Mindenki csinos, formás alakról álmodik, és sokan ehhez keresik a csodaszereket. Nyilván személyes erőfeszítések, életmód- és szemléletváltoztatás nélkül nincs tartós eredmény, ám segítségül hívhatunk emellé olyan növényeket, hatóanyagokat, amelyekkel a célt hamarabb el tudjuk érni. Vannak tehát segítőink, ilyenek például egyes gyógynövények.

A legújabb szakirodalmak szerint a fekete áfonya és a vörös szőlő levelében nagyobb mennyiségben jelenlévő rezveratrol komoly szerepet vállal a szervezetben a zsírszövetek csökkentése, leépítése terén. Ennek a biológiáját már nagy részben sikerült tisztázni.

                       

A fat-browning, avagy egy meglepő tudományos eredmény: képesek a fehér zsírsejtek barnává alakulni.

Az újonnan felismert biokémiai utak sokat adtak hozzá a zsírégetésről kialakult tudományos képhez és ez főként a rezveratrolnak köszönhető.

A rezveratrol egy természetes polifenol, amely többek között a szőlőben és bogyós gyümölcsökben található meg, az utóbbi években nagy figyelmet kapott a metabolikus betegségek, különösen az elhízás elleni küzdelemben.

Különösen ígéretes a rezveratrol azon képessége, hogy támogathatja a „fat-browning” folyamatot, amely segíthet a fehér zsír (WAT) barna zsírrá (BAT) való átalakításában, így hozzájárulva a fogyáshoz és az egészséges testsúly fenntartásához. Egészen pontosan nem barna (brown adipocyte), hanem barna jellegű zsírsejtek (brown-like adipocyte) alakulnak ki, amelyek jóval több mitokondriumot („erőművet”) tartalmaznak, mint a fehérek, és nagy mennyiségű energiát használnak.

A zsírszövetek fajtái

Az emberi testben két fő zsírsejt típust különböztetünk meg: a fehér zsírsejteket (WAT) és a barna zsírsejteket (BAT). A fehér zsír a felesleges energia tárolására szolgál, ami elhízás esetén nagyobb mennyiségben halmozódik fel, és hozzájárul az inzulinrezisztenciához és a cukorbetegséghez. A barna zsír viszont hőtermeléssel bontja le az energiát (ez a folyamat a termogenezis), így szerepe elsősorban az energiafelhasználásban és a testsúly szabályozásában van.

A „fat-browning” folyamat során a fehér zsírsejtek barna zsírhoz hasonló (brown-like) sejtekké alakulnak (bézs színű zsírsejteknek is nevezik – beige adipocyta). Ez a folyamat különböző tényezők hatására indul be, például hideg hőmérsékletnek való kitettség, bizonyos tápanyagok fogyasztása vagy biológiai hatóanyagok révén. A barna és bézs zsírsejtekben több mitokondrium található, amelyek az energiát hővé alakítják, ezáltal növelve az energiafelhasználást és elősegítve a fogyást, zsírégetést, biológiai úton.

                                       

A rezveratrol hatása a fat-browning folyamatra

A rezveratrol különféle jótékony hatásai közül kiemelkedik az a képessége, hogy elősegítheti a fat-browning folyamatot, így csökkentve a fehér zsír mennyiségét és fokozva az energiafelhasználást. A rezveratrol növeli a SIRT1 nevű enzim aktivitását, amely kulcsszerepet játszik a sejtek energia-egyensúlyában (homeosztázisában) és a mitokondriumok működésének szabályozásában. Ez az enzim segít a fehér zsírsejtek átalakulásában, aktiválja a mitokondriális géneket, és növeli a hőtermelésért felelős UCP1 fehérje szintjét, amely elengedhetetlen a termogenezishez (égetés, hőtermelés, nagyobb energiafelhasználás).

A rezveratrol ezen felül növeli az olyan hormonok és fehérjék termelését is, amelyek szerepet játszanak a zsírbontásban és az energiafelhasználás fokozásában. Ezek a hormonok, úgynevezett adipokinek és myokinek, közvetlenül hozzájárulnak a zsírbontáshoz és a zsírsejtek „barnává” alakulásához.

A mitokondriumok szerepe

A rezveratrol jelentős hatást gyakorol a mitokondriumok működésére is. A mitokondriumok a sejtek erőművei, „energiaüzemei”, amelyek az energiát ATP formájában állítják elő. A rezveratrol fokozza a mitokondriális funkciókat, növeli azok számát a zsírsejtekben, és elősegíti az energia hővé való átalakítását. Ez a mitokondriális aktivitás a fat-browning folyamat kulcseleme, mivel a barna és bézs zsírsejtek a mitokondriális aktivitás révén jóval több energiát égetnek el, mint a fehér zsírsejtek.

                                               

Rezveratrol és a hormonális szabályozás

A rezveratrol pozitív hatással van számos hormonra, amelyek befolyásolják a zsírszövet anyagcseréjét. Az egyik ilyen hormon a leptin, amely az energia-egyensúly és az étvágy szabályozásában játszik szerepet. A leptin elősegíti a zsírsejtek lebontását és a hőtermelést, és bizonyítottan növeli az UCP1 szintjét a zsírsejtekben. A rezveratrol fokozza a leptin termelését, ezáltal közvetve támogatja a fat-browning folyamatot is.

Forrás: Kim, O. Y. et al. (2019): Effect of resveratrol on adipokines and myokines involved in fat-browning: Perspectives in healthy weight against obesity. Pharmacological Research, Volume 148, 104411. https://doi.org/10.1016/j.phrs.2019.104411

Egyéb pozitív hatások

A rezveratrol egyéb pozitív hatásai közé tartozik az inzulinérzékenység javítása és a glükóz-anyagcsere optimalizálása. Tanulmányok kimutatták, hogy a rezveratrol csökkenti a gyulladást és az oxidatív stresszt, amelyek gyakran kapcsolódnak az elhízáshoz és a metabolikus betegségekhez. A rezveratrol ezen jótékony hatásai hozzájárulnak az általános metabolikus egészség javulásához, amely fontos szerepet játszik a testsúly és a zsíranyagcsere szabályozásában.

A klinikai vizsgálatok megerősítették, hogy a rezveratrol kiegészítése jelentősen csökkenti a testzsírt, növeli az energiafelhasználást, és javítja a glükóz-anyagcserét mind állatkísérletekben, mind embereken végzett kutatások során. Bár a pontos mechanizmusok, amelyekkel a rezveratrol támogatja a fat-browning folyamatot, még nem teljesen ismertek, a jelenlegi eredmények azt sugallják, hogy ez a vegyület ígéretes természetes alternatíva lehet az elhízás és a metabolikus betegségek kezelésében.

Összességében elmondható, hogy a rezveratrol hatékonyan támogatja a zsírsejtek átalakulását barna jellegű sejtekké, így fokozva a test hőtermelését és energiafelhasználását. Ez a folyamat hozzájárulhat a testsúlycsökkenéshez, az inzulinérzékenység javításához és az elhízás megelőzéséhez, ezért a rezveratrol klinikai alkalmazása már most is nagy jelentősségel bír az elhízás kezelésében és az egészséges testsúly fenntartásában.

                        

Gyógynövényekkel a zsírégetésért

Ahogy korábban említettük, nagy mennyiségű rezveratrol mérhető a fekete áfonya és vörös szőlő levelében, sokkal több, mint a bogyókban.

Nyilván több más gyógynövény is támogathatja a zsírégetést, itt említhetők a katechinek, epikatechinek, amelyek szintén a feketeáfonya-levélben bőséggel fellelhetők (és természetesen a zöld teában is, de az előbbiben koffeintartalom nélkül).

                                           

Ha ezekhez még egyéb növényeket teszünk, például méregtelenítő zsályalevelet, nyírfalevelet, rozmaringlevelet, gyömbérgyökeret, tovább növelhető a hatékonyság.

A rozmaringlevél és a zsályalevél - együttműködve a többi alkotórésszel - a hasnyálmirigy lipáz enzim aktivitását gátolja, így nem engedi a zsírt lerakódni és segít a zsír lebontásában. A gyömbérgyökér elősegíti a bélműködést, szerepét a testsúly csökkenésében korszerű humán kísérletek igazolják.

Természetesen megerősítendő, hogy az említett hatások megfelelő, tudatos étrend mellett tudja kifejteni a pozitív hatásait.

                      

Szakirodalmak:
  1. Kim, O. Y., Chunk, J. Y., Song, J. (2019): Effect of resveratrol on adipokines and myokines involved in fat-browning: Perspectives in healthy weight against obesity. Pharmacological Research, Volume 148, 104411. https://doi.org/10.1016/j.phrs.2019.104411
  1. Wang, Q., Xu, J., Liu, Y. (2018). Resveratrol protects against oxidative stress and the apoptosis of vascular endothelial cells by activating autophagy. Vascular Pharmacology, 111: 1-6.
  2. Liu, B., Ma, Y., Wen, X. (2021). Anti-aging effects of resveratrol on longevity and age-related disorders. Ageing Research Reviews, 65: 101248.
  3. Salehi, B., Mishra, A. P., Nigam, M. (2018). Resveratrol: A Double-Edged Sword in Health Benefits. Biomedicine & Pharmacotherapy, 97: 520-525.
  4. Baur, J. A., Sinclair, D. A. (2006). Therapeutic potential of resveratrol: the in vivo evidence. Nature Reviews Drug Discovery, 5: 493-506.
  5. Timmers, S., Auwerx, J., Schrauwen, P. (2012). The journey of resveratrol from yeast to human. Aging, 4(3): 146-158.
  6. Szkudelski, T., Szkudelska, K. (2011). Resveratrol and diabetes: from animal to human studies. Biochimica et Biophysica Acta (BBA) - Molecular Basis of Disease, 1812(9): 1145-1154.
  7. Marques, F. Z., Markus, M. A., Morris, B. J. (2009). Resveratrol: Cellular actions of a potent natural chemical that confers a diversity of health benefits. The International Journal of Biochemistry & Cell Biology, 41(11): 2125-2128.
  1. Szabó, L. Gy.: Gyógynövények és élelmiszernövények A-tól Z-ig. Melius Alapítvány; http://www.melius.hu/gyogy/gyogynov-a-zuj.pdf
  2. Hokkanen, J. et al (2009): Identification of phenolic compounds from lingonberry (Vaccinium vitis-idaea L.), bilberry (Vaccinium myrtillus L.) and hybrid bilberry (Vaccinium x intermedium Ruthe L.) leaves. Journal of Agricultural and Food Chemistry 2009. Oct 28;57(20):9437-47.
  3. Tabrizi, R. et al (2020): The effects of resveratrol intake on weight loss: a systematic review and metaanalysis of randomized controlled trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition vol 60, 2021-issue 3375-390 p.
  4. Rayalam, S. et al (2011): Synergism between resveratrol and other phytochemicals:implications for obesity and osteoporosis. Molecular Nutrition & Food Research 2011 Aug;55(8):1177-85
  5. Piljac-Zegarac, J. et al (2009): Antioxidant capacity and phenolic content of blueberry (Vaccinium corymbosumL.) leaf infusions. Journal of Medicinal Food 2009 Jun;12(3):608-14.
  6. Jiang, Y. et al (2019): Effects of (+)-catechin of the differentiation and lipid metabolism of 3T3-L1 adipocytes. Journal of Functional Foods volume 62; 2019 Nov,103558
  7. Cremonini, E. et al (2020): (-)-Epicatechin and the comorbidities of obesity. Archives of Biochemistry and Biophysic 2020 Sep 15:690:108505
  8. Martz, F. et al (2010): Phenolic composition and antioxidant capacity of bilberry (Vaccinium myrtillus) leaves in Northern Europe following foliar development and along environmental gradients. Journal of Chemical Ecology 2010 Sep;36(9):1017-28.
  9. Valsa, K. et al (1995): Effect of catechin of lipid metabolism. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition 19, 175-182
  10. Pérez-Torres, I. et al (2021): Oxidative stress, plant natural antioxidants, and obesity Review International Journal of Molecular Sciences 2021, 22, 1786. https://doi.org/10.3390/ijms22041786
  11. Harach, T. et al (2010): Rosemary (Rosmarinus officinalis) leaf extract limits weight. Planta Medica 2010. Apr. 76(69:566-571p.
  12. Ibarra, A. et al (2011): Carnosic acid rich rosemary (Rosmarinus officinalis) leaf extract limits weight gain and improves cholesterol levels and glycaemia in mice on high-fat diet
  13. British Journal of Nutrition 2011. Oct.; 106(8):1182-9.
  14. De la Garza et al (2011): Natural inhibitors of pancreatic lipase as new players in obesity
  15. Review. Planta Medica 2011. May 77(8):773-785p.
  16. Krotkiewsky M.-Janiak, R. (2008): Comparison of the weight- decreasing effects of different
  17. herbs with a mixture of herbal extracts exerting a probable synergistic effect. Praca Oryginalna 2008,4(4):137-142p.
  18. Sahib, N. et al (2012): Plant’ metabolites as potential antiobesity agens. Scientific World Journal 2012:436039; 2012. May 15.10.1100/2012/436039
  19. Hasani, S. et al (2009): A systematic review of the efficacy and safety of herbal medicines
  20. used in the treatment of obesity. World Journal of Gastroenterology 2009 july 7. 15(25): 3073-3085p.
  21. Kianbakht, S. et al (2011): Antihyperlipidemic effects of Salvia officinalis L. leaf extract in patients with hyperlipidemia: A randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytoterapy Research 25: 1849-1853 (2011)
  22. Csupor, D.-Szendrei, K. szerk. (2012): Gyógynövénytár. Útmutató a korszerű gyógynövény alkalmazáshoz. 2., bővített, javított kiadás, Medicina Könyvkiadó Zrt, Budapest, 2012.
  23. Mills, S.-Bone, K. (2005): The Essential Guide to Herbal Safety. Elsevier, Churchill- -Livingstone, First edition 2005, Reprinted 2010.
  24. Maharlouei, M. et al (2019): The effect of ginger intake on weight loss and metabolic profiles among overweight and obese subjects: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Critical Reviews in Food Science and Nutrition 2019;59(11):1753-1766.
  25. Taghizadeh, M. et al (2017): The effect of dietary supplements containing green tea, capsaicin and ginger extract on weight losd and metabolic profiles in overweight women: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Annals of Nutrition and Metabolism 2017;70(4): 277-285.
  26. Orallo, F. (2008). "Effects of resveratrol on the vascular system: An overview." Life Sciences, 82(5): 315-323.
  1. Novelle, M. G., Wahl, D., Diéguez, C. (2015). "Resveratrol supplementation: where are we now and where should we go?" Ageing Research Reviews, 21: 1-15.
  2. Smoliga, J. M., Baur, J. A., & Hausenblas, H. A. (2011). Resveratrol and health–a comprehensive review of human clinical trials. Molecular Nutrition & Food Research, 55(8), 1129-1141.